Održan seminar CBAM za MSP sektor


CBAM je mehanizam EU-a za izjednačavanje cijena ugljika između domaćih i uvoznih proizvoda, s ciljem smanjenja rizika curenja ugljika i poticanja održivije proizvodnje na globalnoj razini. BiH ima prijelazni period, a od 2026. godine naše kompanije koje izvoze suočit će se sa novim troškovima i nekonkretnosti domaćih proizvoda.

Razvojna agencija Žepče je s ciljem pripreme malih i srednjih poduzeća u općini Žepče i gradu Zavidovići na novu uredbu, organizirala  dvodnevno predavanje, dana 8. i  9. listopada 2024. godine, na temu „Mehanizam prekograničnog poravnanja emisija ugljika (CBAM)“ – uticaj na poslovanje kompanija u BiH i način izrade izvješća o emisijama“. Podršku organizaciji seminara pružio je projekt „Lokalni ekonomski razvoj u BiH“ kojeg financira Vlada Švicarske.

Predavač je bio prof. dr. Azrudin Husika, sa Mašinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, na Odsjeku za energetiku i procesnu tehniku, koji radi na izradi CBAM izvještaja za poduzeća u BiH, i Adem Bureković, mag.dipl.ing.maš.

Tijekom seminara predstavljene su aktivnosti koje su poduzeća obavezna da poduzmu u smislu izvještavanja o emisijama kao i u smislu smanjenja svojih CO2 emisija, a u prvom redu putem implementacije mjera energijske efikasnosti, proizvodnje električne energije za svoje potrebe iz obnovljivih izvora energije, primjenom principa cirkularne ekonomije te drugih organizacijsko-tehnoloških mjera (kroz praktične primjere pokazati način popunjavanja formi za izvještavanje o emisijama u skladu sa zahtjevima CBAM-a). Prijelazni period, odnosno period izvještavanja, bez plaćanja naknada za emisije ugljičnog dioksida (kupovinom CBAM certifikata) traje do kraja 2025. godine. Od 2026. godine lista industrijskih sektora koji su obavezni da plaćaju CO2 takse prilikom izvoza svojih proizvoda na EU tržište postepeno će se širiti i na druge grupe proizvoda. Kompanije koje izvoze navedene proizvode u EU suočit će se s novim troškom koji će ovisiti o ugljikovom intenzitetu njihove proizvodnje. Cijena certifikata ovisit će o cijeni emisijskih dozvola na EU ETS-u (Europski sustav trgovanja emisijama). EU surađuje s partnerskim zemljama kako bi CBAM bio usklađen s pravilima Svjetske trgovinske organizacije.

Na seminaru je objašnjen način pisanja CBAM izvještaja i date su preporuke na koji način da se vode evidencije kako bi domaće kompanije izbjegle dodatne troškove. Svi polaznici seminara dobit će i konkretne urneke na kojima mogu raditi kao i priliku suradnje sa stručnjacima u ovoj oblasti.

Seminar je bio besplatan za mala i srednja poduzeća.