
U srijedu, 31.01.2018.godine, na inicijativu Općinskog načelnika, održan je sastanak na temu ”Ekonomske posljedice odlaska lokalnog stanovništva iz općine Žepče” u zemlje EU. Sastanku je prisustvovalo 30 predstavnika eminentnih privatnih kompanija koje upošljavaju najveći broj radnika, predstavnici Lokalnog ekonomskog foruma i Odbora za obrazovanje i zapošljavanje općine Žepče.
Prisutni su iskazali svoje viđenje o ovoj temi, te iznijeli svoja iskustva o odlasku radnika i ponudili određena rješenja za ostanak, pogotovu mladih i stručnih kadrova.
Istaknuto je da su gospodarski subjekti opterećeni prevelikim obvezama, naročito parafiskalnim, što je kočnica povećanju plaća kao i investiranju u razvoj i proširenje proizvodnje, a oslobađanjem ovih sredstava bi se otvorila nova radna mjesta.
Isticanjem samo loših primjera a ne i promoviranjem pozitivnih trendova, naročito putem medija, naglašavanje da su politika i sigurnost najveći krivci za odlazak mladih stvaramo lošu sliku za strana ulaganja i ulaganja naše dijaspore.
Predloženo je više mjera putem zaključaka sa sastanka i date preporuke koje će se dostaviti višim razinama vlasti u cilju iniciranja pozitivnih promjena bez kojih se neće moći zaustaviti trend iseljavanja.
U prilogu su zaključci sa ovoga sastanka:
Z A K LJ U Č C I
sa sastanka Općinskog načelnika sa poduzetnicima i poslodavcima,
članovima LEF- i Odbora za
obrazovanje i zapošljavanje Općine Žepče
Predstavnici poduzetnika i poslodavaca i javnog sektora općine Žepče, na inicijativu Općinskog načelnika, a na temu ”Ekonomske posljedice odlaska lokalnog stanovništva iz općine Žepče” u zemlje EU, održali su sastanak 31.01.2018.godine, i donijeli slijedeće Zaključke:
- Odlazak stanovništva na rad u zemlje EU je motivirana sigurnijim i većim plaćama, boljim zakonskim rješenjima u zaštiti radnika, većom ponudom poslova zbog veličine tržišta i nedostatka radne snage u EU, a razlog je nemogućnost nalaženja posla sa odgovarajućom visinom plaće za sve veće potrebe mlađe populacije, niske mirovine i socijalna nesigurnost,
- Niže razine vlasti, općine i gradovi, su ograničeni u poboljšanju ambijenta za novouposlene i trenutno uposlene, zakonska rješenja su uvjetovana Reformskom agendom i donošenjem Zakona iz oblasti rada na višim razinama vlasti. Općine i gradovi izgrađuju poslovne zone i infrastrukturu što je nedovoljno za ostanak mladih na ovim prostorima.
- Parafiskalna davanja opterećuju poduzetnike, te u ovom pravcu treba ići na smanjivanje i ukidanje istih, kao što je već ukinuta naknada za turističke zajednice.
- Nažalost, mali je broj aktivnosti i razgovora, te donošenja zaključaka i smjernica kako bi se zadržalo stanovništvo na ovim prostorima.
- Potrebe za odgovarajućim kadrovskim rješenjima dovodi do potrebe suradnje poduzetnika i obrazovnih ustanova, roditelja i lokalnih nivoa vlasti kako ne bi došlo do hiperprodukcije kadrova za koje već sada nema potražnje na tržištu rada.
U cilju poboljšanja poslovnog ambijenta, kreiranja pretpostavki za kvalitetno obrazovanje mladih i njihovom zadržavanja i upošljavanju na području naše općine, potrebno je poduzeti slijedeće:
- Stimulirati ekonomsku aktivnost smanjenjem doprinosa na plaću i poreza na plaće na 40%, a povećati iznos minimalne plaće. Iznos davanja bi ostao isti a stimulirala bi se javna potrošnja.
- Usvojiti novi Zakon o doprinosima, koji je već pripremljen kako bi se počelo sa njegovom primjenom. Efekti bi bili brzo vidljivi.
- Kreirati obrazovne programe prema potrebama gospodarstva tako da se ”planski” obrazuju kadrovi koji će zadovoljiti potrebe gospodarstva za deficitarnim i potrebnim zanimanjima potičući partnerski odnos javnog i privatnog sektora u tom procesu. Dodatno osigurati financijska sredstva za ovu namjenu sa viših razina vlasti prema lokalnim razinama, kao provoditeljima mjere.
- Uspostaviti garancijske i financijske fondove za razvoj privatnog sektora, te izdvajati sredstva za očuvanje radnih mjesta.
- Porez na dobit usmjeriti ka novim investiranjima koja neminovno dovode do kreiranja novih radnih mjesta.
- Jačati dijalog između javnog i privatnog sektora, posebno između donositelja odluka i privatnog sektora, kako bi se zajednički kreirale mjere i propisi poticajni za razvoj privatnog poduzetništva kao generatora razvoja.
Sukladno navedenom, javni i privatni sektor u općini Žepče, apelira na sve nivoe vlasti, institucije, nevladin sektor, da zajedničkim djelovanjem kreiraju pozitivan ambijent za kvalitetno obrazovanje, rasterećenje privrede, nova zapošljavanja i privredni rast kako bi se umanjio odlazak stanovništva, naročito mladih i stručnih kadrova.